ONLINE ALIŞVERİŞ

Çevre Dostu

Ekoloji Uyumlandırma

Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için iklim krizi, verimli toprakların kaybı ve su kıtlığı ile mücadeleye, ekoloji uyumlandırma süreçlerimiz ile katkıda bulunuyoruz.

Tüm faaliyetlerimizi “ekoloji uyumlandırma” çatısı altında çevresel ve kimyasal olmak üzere çift perspektifte değerlendirdiğimiz bir süreç üzerinden yürütüyoruz. Çevresel uygunluk faaliyetlerimiz doğrultusunda, su ve enerji yönetimi, atık su yönetimi ve çevre mevzuatına uyum için üreticilerimizi belirli periyotlarla denetliyor, LC Waikiki Akademi bünyesinde bulunan 600 kişilik iç eğitmen ve mentor kadrosuyla yılda 1000’den fazla online ve sınıf içi eğitim gerçekleştiriyoruz.

Sürdürülebilir bir gelecek için fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak ve enerjiyi verimli kullanmak kapsamında genel merkezlerimiz ve lojistik depolarımızda güneş enerjisi santrali yatırımlarımıza başladık. Mağazalarımızdaki tabela LED ve Armatür LED dönüşümü ile bir yılda 16.400.000 KWh elektrik enerjisinden tasarruf sağladık. Bu, 5500 konutun yıllık elektrik ihtiyacı kadar yüksek bir rakam. Yine mağazalarımızda bulunan otomatik elektrik sistemleri dönüşümüyle de 8.500.000 KWh elektrik tasarrufu sağladık. 50 mağazamızdaki pilot çalışma ile 2850 konutun yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı kadar yüksek bir miktar tasarrufta bulunduk. Bu alandaki çalışmalarımız artarak devam ediyor.

Jean üretimlerimizde %40 daha az su kullanıyoruz. LCW Green koleksiyonumuzda bulunan sadece kadın jean ürünleriyle bile 130.000 litre su tasarrufu sağladık.

Kimyasal Kontrol Faaliyetlerimiz

Kimyasal uygunluk politikamız kapsamında, kimyasal ayak izimizi azaltmayı hedefliyor, kullandığımız kimyasalların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki yaratmayacak içeriklere sahip olduğundan emin olmak için üretimlerimizde yer alan kimyasalların insan ve çevre sağlığına uygunluğunu ve risklerini adım adım değerlendiriyoruz.

Özellikle insan sağlığına zararları ile bilinen AZO, ftalat, ağır metaller ve alerjik riski olan formaldehit gibi kimyasalların kullanımına üretimin hiçbir aşamasında izin vermiyoruz. Çevre sağlığı açısından risk oluşturan APEO, kalıcı organik kirleticiler ve ağır metal kimyasallar ile ilgili olarak da gerekli tüm testleri yapıyoruz. Üretimlerimizin su, toprak, hava ve dolayısıyla canlı sağlığının korunması, ekolojik dengenin muhafaza edilmesi ve biyoçeşitliliğe zarar vermemesi için uluslarası akreditasyona sahip ve bağımsız kuruluşlarca denetlenen laboratuvarımızda, son bir yılda 360 bin numuneye 3 milyonun üzerinde ekolojik test gerçekleştirdik. Bu analizlerle üretimde kullanılan kimyasalların tekstil ürünlerimiz üzerinde risk oluşturup oluşturmadığını belirleyebiliyor ve atık su deşarjının uygunluğunu kontrol edebiliyoruz.

LC Waikiki Green koleksiyonumuzda yer alan jean ürünlerimizde kimyasal kullanımımızı yüzde 30 oranında azalttık. Koleksiyonu genişletmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Klima sistemlerinin gaz emisyonları küresel ısınma üzerinde önemli bir rol oynuyor. Ekoloji uyumluluk politikalarımız gereği, dünyadaki tüm mağazalarımızda klimalarımızda kullanılan gaz sistemlerini ozon tabakasına zarar vermeyen versiyonlar ile revize ettik.