ONLINE ALIŞVERİŞ

Hakkımızda

Kuruluş Hikayesi

1988 yılında Fransız asıllı üç ortak tarafından kurulan LC Waikiki, toptan satış amaçlı bir marka olarak ticari hayatına başlamıştır. Paris’te kurulup tescil edilen LC Waikiki, ilk etapta t-shirt ve sweatshirt tasarımları ile dikkat çekmiştir. Zaman içerisinde markanın kurucu iki ortağının ayrılmasıyla birlikte LC Waikiki, tek hissedar olarak George Amouyal’a geçmiştir. LC Waikiki’nin üreticisi ve aynı zamanda Türkiye lisansörü olan Taha grubuna bağlı Tema Tekstil ise 1997 yılında LC Waikiki markasının tüm dünyadaki haklarını satın almıştır.

Markanın tüm haklarının satın alınmasının ardından Taha Grubuna ait Tema Tekstil’in ismi "LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri" olarak değiştirilmiştir. Gruba ait yüzde 7 hisse ise LC Waikiki’nin tüm isim haklarının satın alındığı George Amouyal’a devredilmiştir. Marka ismi devrinden sonra Fransız asıllı George Amouyal, her ne kadar LC Waikiki yönetiminde aktif olarak görev almasa da halen şirketimizin yaklaşık yüzde 7 hissesini elinde bulundurmaktadır.

1988 yılında kurulan Taha Grup, Paris’te doğan ancak İstanbul’da büyüyen LC Waikiki’yi satın alarak bugünkü seviyesine getirmiştir. Markamızın serüveni, döneminin demir çelik sektöründe ithalat ihracat operasyonu yürüten Taha Dış Ticaret ortaklarının sermaye desteği ve Mustafa Küçük’ün de kurucu/yönetici ortak olarak sorumluluk üstlendiği bir start-up olan Taha Tekstil ile başlamıştır. Zeytinburnu’nda, bir apartmanın giriş katında yaklaşık 150 metrekarelik küçük bir alanda yer alan Taha Tekstil, numune dikim ve kesim atölyesi olarak kurulmuştur. Fason üretime dayalı konfeksiyon ihracatı yapan Taha Tekstil’in LC Waikiki ile buluşması ise bir aracı pazarlamacı vasıtasıyla gerçekleşmiştir.

LC Waikiki’nin o dönemlerde çok popüler olan ve daha çok Hindistan, Kore ve Yunanistan gibi ülkelerde üretilen maymunlu t-shirt modellerinden yaklaşık on bin adetlik bir siparişin alınması üzerine Taha Tekstil, markanın Türkiye’deki fason üretimini organize etmeye başlamıştır. Taha Tekstil, LC Waikiki’nin artan sipariş, baskı, nakış, etiket, kalite ve kısa süreli üretim taleplerini karşılayabilmek için zaman içerisinde üretim yatırımlarına yönelmiştir. Bu yatırımlar, start-up olarak ayrı kar merkezli ve farklı kurucu/yönetici ortaklar tarafından idare edilen şirketlerin kurulması ile gerçekleştirilmiştir.

1990-1994 yılları arasında baskı, nakış, etiket, örme kumaş, örme boyahane ve farklı konfeksiyon atölyeleri olarak kurulan şirketler, 1994’te Genel Koordinatörlüğü’nü Mustafa Küçük’ün üstlendiği Taha Holding çatısı altında toplanmıştır. Taha Tekstil, daha sonra ise Taha Holding, sermayedar ortak olarak Şefik Yılmaz Dizdar ve kurucu/yönetici ortak Mustafa Küçük tarafından yüzde 50’şer ortaklık ile kurulmuştur. Daha sonraki dönemde ana şirket olan Taha Tekstil’in yüzde 10 hissesi o dönemki üretim müdürü olan İsmail Hakkı Kısacık’a devredilerek ana şirket olan Taha Tekstil’in ve Taha Holding’in ortak sayısı üçe yükselmiştir.

Taha Holding bünyesinde kurulan her bir şirketin yönetiminden sorumlu kurucu/yönetici ortaklar da ana şirkette hissedar olmamalarına rağmen kendi yönetimlerinde bulunan şirketlerin ortaklık hisseleri sebebiyle Taha Grubu ailesine katılmışlardır. Taha Tekstil’in ihracat amaçlı LC Waikiki üretimine başlamasının ardından, o dönemin meşhur maymunlu t-shirt modellerinin iç piyasada da büyük talep görmesi üzerine, LC Waikiki’nin Türkiye lisansı Taha Holding tarafından 1991 yılında kurulan Tema Tekstil ile alınmıştır. Daha sonrasında Türkiye iç piyasasına toptan satış ve corner bayilik yöntemi ile giriş yapılmıştır.

LC Waikiki’nin iç piyasadaki toptan satış organizasyonunu yönetmek amacıyla Taha Holding tarafından kurulan Tema Tekstil’in yönetimine de kurucu/yönetici ortak olarak Mustafa Küçük’ün abisi Vahap Küçük getirilmiştir. İlk perakende LC Waikiki mağazamız Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde açılmıştır. Bu mağazayı daha sonra farklı şehirlerde açılan perakende mağazalarımız takip etse de 2000 yılındaki mali kriz nedeniyle perakende mağazalarımız, amaçlanan karlılık ve büyümeyi sağlayamamıştır. 2000 yılında yaşanan mali kriz sürecinde, nakit akış dengesini sağlamakta zorlanan ve bazı üretim şirketlerini nakit ihtiyacını karşılamak için satmak zorunda kalan Taha Grubu şirketlerinde, yaşanan krizin getirdiği zorluklar kurum yönetimini radikal kararlar almaya sevk etmiştir.
Bu dönem içinde üretim grubu ile perakende grubunun birbirinden tamamen ayrılmasına ve toptan bayilik sisteminden çıkılarak tamamen perakende mağazacılığa odaklanılmasına karar verilmiştir. Bu radikal kararlar doğrultusunda üretim şirketlerinin Taha Holding çatısı altında, üretimden sorumlu olan İsmail Kısacık’ın Grup Koordinatörlüğü’nde ihracata yönelmesi, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın Vahap Küçük tarafından, CEO/Grup Koordinatörlüğü’nün ise Mustafa Küçük tarafından üstlenildiği Tema Holding ve buna bağlı Tema Mağazacılık şirketlerinin ise tamamen perakende sektörüne odaklanması kararlaştırılmıştır.

LC Waikiki olarak Avrupa'nın en başarılı üç giyim markasından biri olma vizyonumuz doğrultusunda hareket ediyoruz. "İyi Giyinmek Herkesin Hakkı" misyonumuz ile yurt içinde ve yurt dışında kendi mağazalarımız, yasal mecburiyetlerin olduğu ülkelerde ise franchise ortaklarımız ile büyümeyi sürdürüyoruz. 2023 yıl sonu itibariyle 111.9 milyar TL net satış, yaklaşık 55 bin istihdam, 1.1 milyar USD ihracat ve 1200'den fazla mağaza sayısına ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Arnavutluk Azerbaycan Bahreyn Belarus Birleşik Arap Emirlikleri
Bosna Hersek Bulgaristan Cezayir Curaçao D. Kongo Cumhuriyeti
Dominik Cumhuriyeti Ekvador Endonezya Ermenistan Fas
Filistin Gana Guatemala Gürcistan Hırvatistan
Irak Karadağ Katar Kazakistan Kenya
Kırgızistan KKTC Kosova Kuveyt Kosta Rika
Libya Lübnan Macaristan Mauritius Makedonya
Malezya Malta Mısır Moldova Özbekistan
Panama Peru Polonya Reunion Romanya
Rusya Sırbistan Suudi Arabistan Tacikistan Tanzanya
Tunus Türkiye Uganda Umman Ukrayna
Ürdün Venezuela Yunanistan Zambiya

Ortaklık Yapısı

İyi giyinmek herkesin hakkı” misyonu ile hareket eden grubun temelleri, 1988 yılında atılmıştır.

LC Waikiki, Küçük ve Dizdar aileleri tarafından yönetilmektedir.

Hissedarlar

Küçük Ailesi %47,49
Dizdar Ailesi %35,22
Kısacık Ailesi %  7,21
Amouyal Ailesi %  6,50
Diğer %  3,59

Yönetim Kurulu Üyeleri

Vahap Küçük
Pamir Güçlü Dizdar
Muhammet Mazlum Yıldırım
Murat Mısırlı
Necip Özçer
Berna Akyüz Öğüt
Yasemin Tamer
Mehmet Sait Baykara
Ömer Barbaros Yiş
Şerafettin Özer

İmza Yetkilileri

Vahap Küçük
Mustafa Küçük
Pamir Güçlü Dizdar
Berna Akyüz Öğüt
Muhammet Mazlum Yıldırım
Murat Mısırlı
Necip Özçer
Şerafettin Özer
Mehmet Sait Baykara
Yasemin Tamer
Ömer Barbaros Yiş
Nagihan Döver
İlker Çağatay Çetin
Erdal Arslan
Famil Çeçe
Alper Karabatak
Metin Şahin

LC Waikiki Yurt İçi İştirakleri

Taha Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Zirve Mimarlık İnşaat San.Ltd.Şti.
LC Waikiki Dış Ticaret A.Ş
Kızıltepe Mağazacılık Limited Şirketi
İgloo Prodüksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.

LC Waikiki Yurt Dışı İştirakleri

Almanya

Tema Retail DE GmbH

Arnavutluk

LC Waikiki Retail AL SHPK

Belarus

LLC «LC WAIKIKI Retail Bel»

Bosna Hersek

Tema Retail BA DOO

Bulgaristan

LC Waikiki Retail BG EOOD

Endonezya

PT LCWAIKIKI IMPORT INDONESIA

Endonezya

PT LCWAIKIKI RETAIL INDONESIA

Ermenistan

"LC Waikiki Retail AR" LLC

Fas

LC Waikiki Retail MA (SARLAU)

Fas

TAHA MANUFACTURING MA SARLAU

Gana

LC WAIKIKI RETAIL GH LTD

Gürcistan

LC WAIKIKI GE Ltd

Hırvatistan

LC WAIKIKI HR D.O.O. ZA USLUGE

Irak (Güney)

Rawat Al-Qarura General Trade and Ready Made Clothes Trade Limited Company

Irak (Kuzey)

Aalem Al-Azya General Trading LTD

Karadağ

LC Waikiki Retail MNE

Kazakistan

TOO Tema Retail KZ

Kenya

LC WAIKIKI Retail KE Ltd

Kırgızistan

LC WAIKIKI Retail KG Limited liability Company

Kosova

“LC WAIKIKI Retail KOSOVO” SH.P.K.

Macaristan

LC WAIKIKI Retail HU Ltd

Makedonya

LC WAIKIKI RETAIL MK DOOEL Skopje

Malezya

LC Waikiki Retail MY Sdn. Bhd.

Mısır

Tema Retail EG S.A.E.

Moldova

LC WAIKIKI Retail Mol SRL

Namibya

LC WAIKIKI RETAIL INVESTMENTS NAMIBIA PTY LTD

Özbekistan

«LC WAIKIKI RETAIL TASHKENT» Limited Liability

Peru

LC WAIKIKI RETAIL PE S.A.C.

Polonya

TEMA RETAIL PL Sp. z o.o.

Romanya

LC WAIKIKI Retail RO SRL

Ruanda

LC WAIKIKI RETAIL RW Limited

Rusya

Tema Retail Ru LCC

Sırbistan

LC WAIKIKI Retail RS Belgrade LLC

Şili

LC WAIKIKI RETAIL CL SpA

Tacikistan

“LC Waikiki Retail TJ” LLC

Uganda

LC Waikiki Retail UG Limited (Limited by Shares)

Ukrayna

Tema Moda Ukraine LLC

Yunanistan

LC WAIKIKI RETAIL GR LTD.

Zambiya

LC WAIKIKI RETAIL ZAMBIA LIMITED